понедељак, 17. фебруар 2014.

Свети расипник и самилосни Oтац, прича о блудном сину






Свети блудни син и самилосни Oтац

Монах Мојсије са Свете Горе

Саблажњујуће поштовање наше слободе

У причи о блудном сину, Бог Отац невероватно поштује људску слободу и вољу. Отац из параболе не брине о свом ауторитету, о томе шта ће други рећи о њему, о томе да ће изгубити своју подршку - своје дете које му је помагало. Он је ожалошћен због одласка сина, али није хтео да га у томе спречи, иако је то могао. Понекад велика слобода Бога запрепашћује. Волели бисмо да нас више ограничава. Ми не знамо да ценимо и уживамо у слободи. Очева љубав је веома племенита. Он жели близу себе децу која га воле, а не робове без слободе, преплашене и застрашене. Он му омогућава да злоупотреби своју слободу, кроз веома опасну игру. Плод рогача дрвета, знате, сладак је у почетку и горак на крају, баш као грех. Без Бога човек је гладан, жедан и сам. Незасита глад и жеђ, страшна усамљеност. Јурњава за задовољством донела му је неподношљиву патњу. Али,  велика љубав његовог оца увек га је пратила. Спасила га је од заборава и разочарања. Био је  потпуно уверен у љубав свога оца и то га је сачувало. Оно што га је још спасло, било је, исто тако,  његово неодлагање повратка и путовање без застајања. Спасоносна мисао одмах је преточена у дело.


Отац га је ишчекивао, толико је била велика његова љубав. Свети Оци кажу следеће: да је само овај одломак из Јеванђеља остао из целог Јеванђеља, то било би довољно за спасење човечанства. Парабола не би требало да буде названа по блудном сину, већ по самилосном  Оцу.

Други блудни син

Онда наилазимо на старијег сина у параболи. Он тражи награду за свој рад, хвали се својом моралном величини и осећа себе неупоредиво бољим од свог брата. Он не жели да учествује у радости свога оца због повратка свог изгубљеног брата. Ови догађаји ослободили су га његове маске, и представили га као лишеног сваке врлине. На крају имамо два расипна (блудна) сина. Први је млађи син, који се каје и враћа са сузама у очима. Други, изненађујуће, је откривен као расипник (блудни син) иако никада није напустио своју кућу. Он је расипник у дворишту и својим мислима, и од свог срца чини пећину разбојничку. Иако улази у кућу, он је сурови и усправни фарисеј, који захтева од Бога казну грешника и оправдање оних попут себе. И цариник и блудни син су плакали, али фарисеј и старији син нису уопште плакали јер су имали его који им брани да заплачу.  Потребни су обазривост и молитва да нас Бог просветли да разазнамо нашу ситуацију, јер је трагедија да неко живи у Цркви, а ипак да буде ван ње као старији син.

Очеви и домаћини породица, родитељи и наставници, морају да уважавају децу, да их науче да буду љубитељи части, да их науче својим светлим примером, да буду стрпљиви, да се надају и моле

Најзад, угледни цариник и свети блудни син су све то чинили, јер су својим делима посведочили право покајање, док  су"праведни" старији син и фарисеј захтевали признање и поштовање, и зато су они ти који се не кају и који су лицемери. Они не учествују у радости других, они су застрашујући себељупци. Дозволимо, дакле, себи да опонашамо цариника и блудног сина у њиховом покајању да би могли већ сада да живимо у рају.
Текст:  http://www.johnsanidopoulos.com/2014/02/the-holy-prodigal-and-compassionate.html
Слика: http://iconreader.wordpress.com/2012/02/12/an-icon-of-an-icon-of-repentance-the-prodigal-son/

субота, 1. фебруар 2014.

Сиђи са висине, изрони из дубине, трећа прича о смирењу (и о крштењу)


                                        Господ пере ноге апостолима на Велики четвртак

Трећа прича о смирењу (и о крштењу)


"Сиђи са висине, изрони из дубине" је стих из песме "Бирај" групе Партибрејкерс. Она нам говори веома сажето и упечатљиво о смирењу. О смирењу пре свега нашег Господа Исуса Христа, а онда и нас, који носимо Његово име, хришћани. Он, наш Смирени Творац, је сишао ( 3. члан Символа вере каже "Који је ради нас и нашег спасења сишао са небеса) са Своје незамисливе и недохватљиве висине у наше низине, у наше беде, несреће; у наше краткотрајне земаљске радости. Сишао је да све Собом оплемени, сваку сузу, сваки јад, свако весеље, сваку наду. Спустио се до дна наше послеадамовске трагедије, до пакла најкрајњег и онда "изронио из дубине". И ми треба да Га следимо, да се испразнимо од свог "непогрешивог" знања о свету и људима, од свог самододељеног "владалачког права" на људима око нас и свог себичног "ја" које ничег не жели да се одрекне, јер не зна да му је све што има дато на "правилну употребу".

Овај стих нам говори и о крштењу. Онај ко се крштава, он или чланови његове породице (ако се крштава беба), свестан је своје немоћи да сам спасе своју душу за вечни живот. Да руководи на прави начин својим бићем без помоћи Божије, помоћи Духа Светог. Зато је неопходно крштење за дарове Духа Светог: они су руке које нас воде преко буре овог живота у мирну луку дана који неће заћи.
Међутим, колико често се сетимо ,током својих овоземаљских дана и  ноћи,  о достојанству крштења, достојанству смирења којим добијамо достојанство оних који устају (васкрсавају) , ИСТИНСКИХ ПОБЕДНИКА НА ПОПРИШТУ ЖИВОТА?

Слика: http://nstanosheck.blogspot.com/2011/04/holy-thursday-foot-washing.html
Текст песме "Бирај": http://www.svastara.com/muzika/?tekst=19091