уторак, 8. септембар 2015.

КАКО ЋЕШ ОЧУВАТИ УНУТРАШЊИ МИР - СВЕТИ НИКОДИМ СВЕТОГОРАЦ



Да би сачувао унутрашњи мир:

1) Пре свега држи строго своја чула и избегавај да пушташ себи на вољу у спољашњем држању, то јест, не гледај, не говори, не маши рукама, не корачај и не чини ништа с узрујаношћу, него све чини пристојно и тихо. Кад навикнеш држати себе мирно у спољашњем погледу, лако ћеш и без муке задобити и мир у себи, у своме срцу јер, по сведочанству отаца, унутрашњи човек у многоме добија расположење од спољашњег.
2) Створи у себи расположење љубави према свима људима и живи са свима у миру, као што заповеда св. апостол Павле: Ако је могуће, колико до вас стоји, имајте мир са свијем људима (Рим. 12,18).
3) Пази да ти савест не буде узнемирена и да нема зашто да ти пребацује и да те мучи. Нека буде мирна и у односу према Богу, и у односу према теби, и у односу према ближњима, и у свему спољашњем...
4) Научи се да без узбуђења подносиш све непријатности и увреде. Истина, много ћеш се намучити и претрпети док се на то навикнеш, али када ту навику стекнеш, твоја ће душа имати велико задовољство и од самих непријатности које те буду сналазиле. ...
5) Ако ти се који пут догоди да не можеш владати својим срцем, одагнати из њега тугу и жалост и успоставити мир, прибегни молитви, угледајући се на Господа Спаситеља Који се у Гетсиманском врту три пута молио. Он ти је тиме дао пример да у свакој жалости и тузи прибегаваш молитви. Ма колико жалост и малодушност навалили на тебе, не одступај од молитве све док твоја воља не постане потпуно сагласна с вољом Божјом и док ти се срце не умири и не испуни храброшћу да прими и подноси радосно оно чега се раније бојало и што је желело да избегне. И Господ се пре молитве плашио, тужио и био жалостан, а после молитве се умирио и спокојно рекао: устаните да идемо; ево се приближи издајник мој (Мат. 26,46).

Одломак из књиге Светог Никодима Светогорца "Невидљива борба"(КЊИГА НИЈЕ САМО ЗА МОНАХЕ) -  http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/NevidljivaBorba
/NevidljivaBorba.htm
Фотографија: http://www.tradicionalnaknjiga.rs/piks/a001278.jpg

субота, 5. септембар 2015.

Селфији - колико смо (не)слободни - себични(selfish)?

                                       

                                          Ако бисмо направили "селфије" наших душа, 
                                    да ли би нашли ишта привлачно да  поставимо?



Час је у току. Наставник је окренут табли. Окреће се. Ученик се прво огледа, а онда шкљоц! Направљен је селфи са часа. Надмудрен си, професоре!

Други пример. Излет, прелеп предео. Група пријатеља. Један од њих каже: "Одох да се селфујем". Удаљи се од њих, погледа око себе, нађе најбољи угао. Прави израз лица.Тражи мрежу. Одмах иде на фејсбук. Моја нова слика са планинског излета.

Пример трећи. Свадба. Није толико занимљиво. Нико ми не посвећује довољно пажње. Шмугнућу до тоалета. Нема никог. Супер (на латинском ИЗНАД)! Сликам се у својој новој тоалети. Враћам се. Задовољан(а). Убрзо ће се моји фејсбук пријатељи задивити.

Навео сам свега три примера - селфиманије(лудила). Како се усуђујем да назовем ову нову моду лудилом? Јесмо ли сви ми селфиљубитељи луди? Нисмо луди, али нас је ухватило лудило; тојест грозничава жеља да други сазнају где смо били, шта смо радили. Жеља је још већа, ако постоји забрана - школски час, или илузија авантуре (тоалет). Подижемо велики стуб за клањање новом-старом идолу - себи. У том клањању треба да учествују и други, углавном тобожњи пријатељи са ФБ, којима већином знамо само имена и презимена и чиме се баве.Тако је мозаик склопљен. Сваки иоле узбудљив или другачији тренутак овековечити селфијем. Онда хитра конекција (повезивање). Што пре сазнају, пре ће да ме похвале. И најзад, пребројавање лајкова (свиђања). Али  убрзо се  грозница стишава. Нема више лајкова. За њом следи завист. Најбољи пријатељ  ме надмашио у броју лајкова са својим новим селфијем. Морам опет  да се  сликам, да га надмашим, да оборим његов рекорд.
Шта је лек за манију ову? Лек је у схватању да је сваки тренутак који проживљавамо непоновљив и да се треба у њега УСРЕДСРЕДИТИ. То јест проживети га са пажњом. Посветити га другима, њиховим речима, утисцима, а не својој себичној (selfish) манији. Урезати доживљаје у срца, умове, у белешке са путовања... А мобилни у торбу или далеко од себе. Нека одмори и он свој живот, није ни њему лако!

Фотографија: http://smartsidhu.com/w/wp-content/uploads/2015/03/selfie.jpg