петак, 22. август 2014.

Они који се плаше нормалног човека




Народ Гадаре уплаши се нормалног човека


И дођоше Исусу и видјеше бјесомучнога у коме је био легион гдје сједи обучен и присебан и уплашише се. Јеванђеље по Марку, 5,5

 Овај одломак из Јеванђеља по Марку говори да је за човека најбитније бити присебан = при себи, а то је онда када смо уз скуте Господа. До доласка Господа у Гадару, тај човек са нечистим дусима, био је ван себе, ломећи окове, вичући и бијући себе камењем,  боравећи  у гробовима. Видимо да тамо где борави зли демон, ту је и бес, немоћ и бесмислено кажњавање тела. Као стих из песме групе "Бјесови" :
"И чујем смех
Који у урлик
Који у јецај преварених
Постаје".
А када Господ истера демоне из човека, ситуација се нагло мења. Наги несрећник, огољен од врлине и одела, сада је обучен, споља и изнутра; вансебни је при себи и као дете у крилу мајке, тражи заштите и љубави од свог исцелитеља. А народ из Гадаре,сународници бесомучника, уплашише се када га видеше обученог. Дотада привидно  нормални и при себи, показују се горим од онога који их је много времена мучио и плашио. Уплашили су се јер су остали без онога на кога су могли да упере прстом и захвале Богу што нису као голи немоћник, величајући  своју присебност и врлину јер не туку себе камењем, нити урлају, нити су голи.Оздрављењем ђаволима мученог, оголило се њихово  споља пристојно и морално понашање откривајући безосећајна срца, душе збуњене здрављем дотада болесног човека и чудотворном силом Незнанца. Далеко од радости и љубави због великог исцељења свог ближњег, моле једину праву Радост и Љубав да иде од њих. И Она оде, остављајући их забезекнуте јер губе  своју  главну тему оговарања, а са њом и хвалисање својим вајним "поштењем  и нормалношћу".

Слика: http://www.molodost.in.ua/media/uploads/gadarinskij2.jpg

понедељак, 11. август 2014.

Апостоли на смрт осуђени, Доријан Греј и слика која стари





Апостоли на смрт осуђени, Доријан Греј и слика која стари

Апостоли на смрт осуђени
"Јер мислим да Бог нас апостоле показа као последње, као  на  смрт осуђене. " (1 Коринћанима  4,9). А шта ради на смрт осуђени? Моли за укидање казне, за живот. Ако велики апостоли, моле за милост као они на смрт осуђени, зашто ми, колико мањи од њих,  не завапимо, бар једном дневно:

"Господе, послушај вапај мој,
дај ми још један трен,
да збришем прљавштину са лика
који си ти створио!"

Доријан Греј и слика која стари
Доријан Греј, јунак из романа Оскара Вајлда "Слика Доријана Греја", чини грехе, а његова младост остаје. Заузврат, његов портрет стари, са новим грехом, злочином. 

Шта је тај портрет, тај кварећи обојени лик? Он је лик, слика његове савести. А тај лик, који треба да га саветује, пропада. Његов спољњи лик, људима видљив, и даље је привлачан, наочит.  Али, како роман каже, слика, тојест греси, прогоне Доријана. Он одлучује, на погрешан  начин, да се промени,  уништавањем слике да угуши глас савести. И ту видимо други приступ гресима, тако далек апостолима. Очајање због грехова води самоубиству (Греј), док апостолска свест о својој грешности води покајању, вапају осуђеног на смрт.
И тако схватамо да  човек често игра  игру у којој  свој спољашњи лик чини допадљивим, невиним, чистим, док се његов унутарњи лик квари и пече, гризе (грижа савести). Шта је решење? Како од две слике створити једну? 

Треба да  се утекне лажној инстант слици о себи и да се призна пред  људима, нашим сапатницима, своја грешност и несавршеност, уз захвалност Богу на таленте које нам је подарио. На тај начин да победимо очајање због грехова и гордост због дарова који су нам позајмљени на чување и усавршавање.

Слика:  http://fc05.deviantart.net/fs70/i/2014/056/0/b/the_picture_of_dorian_gray_by_iayetta83-d77xk7i.jpg
О роману: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%94%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%93%D1%80%D0%B5%D1%98%D0%B0